PRAVOSLAVNI CRKVENI KALENDAR ZA 2019. GODINU: crveno slovo, post, veliki praznici i slave

PRAVOSLAVNI CRKVENI KALENDAR ZA 2019. GODINU: crveno slovo, post, veliki praznici i slave Foto: Shutterstock / Fotosr52

JANUAR - NOVI  (STARI) KALENDAR

utorak         1. januar (19. dec) Sveti mučenik Bonifatije post

sreda          2. januar (20. dec) Sv. Ignjatije Bogonosac; Sv. Danilo, Drugi Arh. srpski (Pretprazništvo Roždestva) post

četvrtak       3. januar (21. dec) Sveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski post

petak           4. januar (22. dec) Sveta velikomučenica Anastasija post

subota         5. januar (23. dec) Svetih 10 mučenika Kritskih; prepodobni Naum Ohridski - Tucindan post

nedelja        6. januar (24. dec) Sveta prepodobnomučenica Evgenija - Badnji dan (Oci) post

utorak        8. januar (26. dec) +++ SABOR PRESVETE BOGORODICE

sreda          9. januar (27. dec) +++ SVETI PRVOMUČENIK I ARHIĐAKON STEFAN

četvrtak     10. januar (28. dec) Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih

petak         11. januar (29. dec) Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih

subota        12. januar (30. dec) Sveta mučenica Anisija; prepodobna Teodora

nedelja        13. januar (31. dec) Prepodobna Melanija; Sv. Dositej Zagrebački Ispoved. (Odanije Roždestva)

ponedeljak   14. januar (1. jan) +++ OBREZANjE GOSPODNjE; SV. VASILIJE VELIKI (NOVA GODINA)

utorak         15. januar (2. jan) Prep. Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretpr. Bogojavljenja)

sreda           16. januar (3. jan) Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije

četvrtak       17. januar (4. jan) Sabor 70 Svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski

petak           18. januar (5. jan) Sveti Teopemt i Teona - Krstovdan post

subota         19. januar (6. jan) +++ BOGOJAVLjENjE

nedelja        20. januar (7. jan) +++ SABOR SVETOG JOVANA KRSTITELjA - JOVANjDAN

ponedeljak   21. januar (8. jan) Sv. muč. Julijan i Vasilisa; pr. Georgije Hozevit; Sv. Grigorije Ohridski

utorak         22. januar (9. jan) Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski

sreda          23. januar (10. jan) Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan post

četvrtak      24. januar (11. jan) Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo

petak          25. januar (12. jan) Sveta mučenica Tatijana; ikona Mlekopitateljica post

subota        26. januar (13. jan) Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)

nedelja       27. januar (14. jan) +++ SVETI SAVA - PRVI ARHIEPISKOP SRPSKI

ponedeljak  28. januar (15. jan) Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski

utorak         29. januar (16. jan) Časne verige Svetog apostola Petra; prepodobni Romilo Ravanički

sreda          30. januar (17. jan) Prepodobni Antonije Veliki post

četvrtak      31. januar (18. jan) Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim Arhiepiskop srpski

FEBRUAR - NOVI  (STARI) KALENDAR

petak           1. februar (19. jan) Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski post

subota         2. februar (20. jan) Prepodobni Jevtimije Veliki

nedelja        3. februar (21. jan) Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit

ponedeljak   4. februar (22. jan) Sveti apostol Timotej; prepodobni mučenik Anastasije

utorak         5. februar (23. jan) Sveti Sveštenomučenik Kliment Ankirski

sreda           6. februar (24. jan) Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila post

četvrtak       7. februar (25. jan) Sveti Grigorije Bogoslov; prepodobni Publije

petak           8. februar (26. jan) Prepodobni Ksenofont i Marija post

subota         9. februar (27. jan) Prenos moštiju Svetog Jovana Zlatousta

nedelja       10. februar (28. jan) Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin

ponedeljak  11. februar (29. jan) Prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca

utorak        12. februar (30. jan) +++ SVETA TRI JERARHA

sreda         13. februar (31. jan) Sveti besrebrenici Kir i Jovan post

četvrtak     14. februar (1. feb) Sveti mučenik Trifun (Pretprazništvo Sretenja)

petak         15. februar (2. feb) +++ SRETENjE GOSPODNjE post

subota        16. februar (3. feb) Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, Arhiepiskop srpski

nedelja       17. februar (4. feb) Prepodobni Isidor Pelusiot; prepodobni Nikolaj

ponedeljak  18. februar (5. feb) Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt

utorak        19. februar (6. feb) Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski

sreda          20. februar (7. feb) Sveti Partenije Lampsakijski

četvrtak      21. februar (8. feb) Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava, Drugi Arhiepiskop srpski

petak          22. februar (9. feb) Sveti mučenik Nikifor (Odanije Sretenja)

subota         23. februar (10. feb) Sveti Sveštenomučenik Haralampije

nedelja        24. februar (11. feb) Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac

ponedeljak   25. februar (12. feb) Sveti Meletije Antiohijski

utorak         26. februar (13. feb) Sveti Simeon Mirotočivi

sreda          27. februar (14. feb) Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski post

četvrtak      28. februar (15. feb) Sveti apostol Onisim; prepodobni Jevsevije Pustinjak

MART - NOVI  (STARI) KALENDAR

petak           1. mart (16. feb) Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih 12 mučenika post

subota         2. mart (17. feb) Sveti velikomučenik Teodor Tiron - Velike (zimske) zadušnice

nedelja        3. mart (18. feb) Sveti Lav Rimski; Sveti Flavijan Carigradski (Mesne Poklade)

ponedeljak   4. mart (19. feb) Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfija

utorak          5. mart (20. feb) Sveti Lav Katanski

sreda           6. mart (21. feb) Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije

četvrtak       7. mart (22. feb) Sveti mučenici u Evgeniji

petak           8. mart (23. feb) Sveti Sveštenomučenik Polikarp Smirnski

subota         9. mart (24. feb) Prvo i drugo obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja

nedelja       10. mart (25. feb) Sveti Tarasije Carigradski (Bele poklade)

ponedeljak  11. mart (26. feb) Sveti Porfirije, episkop Gaski (Početak posta) post

utorak        12. mart (27. feb) Prepodobni Prokopije Dekapolit; prepodobni Talalej post

sreda          13. mart (28. feb) Prepodobni Vasilije ispovednik; Prepodobni Jovan Kasijan post

četvrtak      14. mart (1. mar) Sveta prepodobnomučenica Evdokija post

petak          15. mart (2. mar) Sveti Svmuč. Teodot Kirinejski post

subota        16. mart (3. mar) Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk; Sv. Teodor Komogovinski - Teodorova Subota post

nedelja       17. mart (4. mar) Prepodobni Gerasim jordanski post

ponedeljak  18. mart (5. mar) Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko Podvižnik post

utorak         19. mart (6. mar) Sveta 42 mučenika Amorejska post

sreda          20. mart (7. mar) Svetih sedam Sveštenomučenika Hersonskih post

četvrtak       21. mart (8. mar) Sveti Teofilakt Ispovednik post

petak           22. mart (9. mar) Svetih 40 mučenika Sevastijskih - Mladenci; Sv. 42 muč. Momišićka post

subota         23. mart (10. mar) Sveti mučenik Kodrat Korintski post

nedelja        24. mart (11. mar) Sveti Sofronije Jerusalimski post

ponedeljak   25. mart (12. mar) Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov post

utorak          26. mart (13. mar) Prenos moštiju Svetog Nikifora Carigradskog post

sreda           27. mart (14. mar) Prepodobni Benedikt Nursijski post

četvrtak       28. mart (15. mar) Sveti mučenik Agapije i drugi s njim post

petak           29. mart (16. mar) Sveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin post

subota         30. mart (17. mar) Sveti Aleksije - Čovek Božji post

nedelja        31. mart (18.mar) Sveti Kiril Jerusalimski post

APRIL - NOVI  (STARI) KALENDAR

ponedeljak   1. april (19. mar) Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; prepodobni Simon Dajbabski post

utorak         2. april (20. mar) Prepodobni Oci poubijani u manastiru Svetog Save Osvećenog post

sreda          3. april (21. mar) Prepodobni Jakov Ispovednik post

četvrtak      4. april (22. mar) Sveti Sveštenomučenik Vasilije Ankirski post

petak          5. april (23. mar) Prepodobnomučenik Nikon i drugi post

subota         6. april (24. mar) Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti) post

nedelja        7. april (25. mar) +++ BLAGOVESTI post

ponedeljak   8. april (26. mar) Sabor Svetog arhangela Gavrila (Odanije blagovesti) post

utorak          9. april (27. mar) Prepodobna Matrona Solunska post

sreda           10. april (28. mar) Prepodobni Ilarion Ispovednik (Prvo bdenije) post

četvrtak        11. april (29. mar) Prepodobni Marko Areutski post

petak            12. april (30. mar) Prepodobni Jovan Lestvičnik (Drugo bdenije) post

subota          13. april (31. mar) Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski post

nedelja         14. april (1. apr) Prepodobna Marija Egipćanka post

ponedeljak    15. april (2. apr) Prepodobni Tit Čudotvorac post

utorak          16. april (3. apr) Prepodobni Nikita Ispovednik post

sreda            17. april (4. apr) Prepodobni Josif Himnograf post

četvrtak        18. april (5. apr) Sveti mučenici Agatopod i Teodul post

petak            19. april (6. apr) Sveti Evtihije Carigradski post

subota          20. april (7. apr) Prepodobni Georgije Mitilenski - Lazareva Subota - Vrbica post

nedelja         21. april (8. apr) +++ULAZAK GOSPODA ISUSA HRISTA U JERUSALIM - CVETI post

ponedeljak    22. april (9. apr) Sveti mučenik Evpsihije post

utorak          23. april (10. apr) Sveti mučenik Terentije post

sreda            24. april (11. apr) Sveti Sveštenomučenik Antipa post

četvrtak        25. april (12. apr) Veliki Četvrtak (Veliko bdenije) post

petak            26. april (13. apr) +++VELIKI PETAK - RASPEĆE HRISTOVO; Sv. Nikolaj Žički post

subota           27. april (14. apr) +++VELIKA SUBOTA post

nedelja          28. april (15. apr) +++VASKRSENjE GOSPODA ISUSA HRISTA - V A S K R S

ponedeljak     29. april (16. apr) +++VASKRSNI PONEDELjAK

utorak           30. april (17. apr) +++VASKRSNI UTORAK

MAJ - NOVI  (STARI) KALENDAR

sreda              1. maj (18. apr) Prepodobni Jovan, učenik Sv. Grigorija Dekapolita

četvrtak          2. maj (19. apr) Prepodobni Jovan Vethopešternik

petak              3. maj (20. apr) Prep. Teodor Trihina; prep. Joasaf Srpski; Sveti Nikolaj Žički (Istočni Petak)

subota            4. maj (21. apr) Sveti Sveštenomučenik Januarije

nedelja           5. maj (22. apr) Pr. Teodor Sikeot; Sv. Sveštenomučenik Platon Banjalučki

ponedeljak      6. maj (23. apr) +++ SVETI VELIKOMUČENIK GEORGIJE - ĐURĐEVDAN (Pobusani Ponedeljak)

utorak            7. maj (24. apr) Sveti mučenik Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sv. Sveštenomuč. Branko

sreda             8. maj (25. apr) Sveti apostol i jevanđelist Marko - Markovdan post

četvrtak         9. maj (26. apr) Sveti Sveštenomučenik Vasilije Amasijski

petak           10. maj (27. apr) Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru post

subota         11. maj (28. apr) Sveti apostoli Jason i Sosipatr

nedelja        12. maj (29. apr) +++ SVETI VASILIJE OSTROŠKI ČUDOTVORAC

ponedeljak   13. maj (30. apr) Sv. apostol Jakov Zavedejev

utorak         14. maj (1. maj) Sveti prorok Jeremija

sreda          15. maj (2. maj) Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail post

četvrtak      16. maj (3. maj) Sveti mučenici Timotej i Mavra

petak          17. maj (4. maj) Sveta mučenica Pelagija Tarsijska post

subota        18. maj (5. maj) Sveta velikomučenica Irina

nedelja        19. maj (6. maj) Pravedni Jov; prenos moštiju Svetog Save

ponedeljak  20. maj (7. maj) Pojava Časnog Krsta u Jerusalimu

utorak        21. maj (8. maj) Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov

sreda         22. maj (9. maj) Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice (Prepolovljenje) post

četvrtak     23. maj (10. maj) Sveti apostol Simon Zilot; prepodobna Isidora

petak         24. maj (11. maj) +++ SVETI ĆIRILO I METODIJE; Sveti Nikodim srpski post

subota        25. maj (12. maj) Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski

nedelja       26. maj (13. maj) Sveta mučenica Glikerija

ponedeljak  27. maj (14. maj) Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim

utorak        28. maj (15.maj) Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije

sreda         29. maj (16. maj) Prep. Teodor; Sv.muč. Teodor Vršački; Muč. Vukašin; SV Vikentije i muč. surdulički (Odanije Prepolovljenja) post

četvrtak     30. maj (17. maj) Sveti apostol Andronik i Junija

petak         31. maj (18. maj) Sveti mučenik Teodor Ankirski post

JUN - NOVI  (STARI) KALENDAR

subota         1. jun (19. maj) Sveti Sveštenomučenik Patrikije

nedelja        2. jun (20. maj) Sveti mučenik Talalej; prepodobni Stefan Piperski

ponedeljak   3. jun (21. maj) +++ SVETI CAR KONSTANTIN I CARICA JELENA; prepodobna Jelena Dečanska

utorak         4. jun (22. maj) Sveti mučenik Jovan Vladimir; knez srpski

sreda          5. jun (23. maj) Prepodobni Mihajlo Ispovednik (Odanije Vaskrsa) post

četvrtak      6. jun (24. maj) +++VAZNESENjE GOSPODNjE - SPASOVDAN

petak          7. jun (25. maj) Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja; Pećka ikona Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Pivski post

subota        8. jun (26. maj) Sveti apostol Karp i Alfej

nedelja       9. jun (27. maj) Sveti Sveštenomučenik Terapont

ponedeljak 10. jun (28. maj) Prepodobni Nikita Ispovednik

utorak        11. jun (29. maj) Prepodobnomučenica Teodosija Tirska

sreda         12. jun (30. maj) Prepodobni Isakije Dalmatski post

četvrtak     13. jun (31. maj) Sveti apostol Jerma; Sveti mučenik Ermije

petak         14. jun (1. jun) Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski (Odanije Vaznesenja) post

subota       15. jun (2. jun) Sveti mučenik Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski Letnje (duhovske) zadušnice 

nedelja      16. jun (3. jun) +++ SILAZAK SVETOG DUHA NA APOSTOLE - PEDESETNICA - TROJICE

ponedeljak 17. jun (4. jun) +++ DUHOVSKI PONEDELjAK

utorak        18. jun (5. jun) +++ DUHOVSKI UTORAK

sreda        19. jun (6. jun) Prepodobni Visarion i Ilarion Novi

četvrtak    20. jun (7. jun) Sveti Sveštenomučenik Teodor Ankirski

petak        21. jun (8. jun) Sveti velikomučenik Teodor Stratilat

subota      22. jun (9. jun) Sveti Kirilo Aleksandrijski (Odanije Pedesetnice)

nedelja      23. jun (10. jun) Sveti Sveštenomučenik Timotej Bruski (Petrovske Poklade)

ponedeljak 24. jun (11. jun) Sveti apostoli Vartolomej i Varnava (Početak posta) post

utorak       25. jun (12. jun) Prepodobni Onufrije Veliki; prepodobni Petar Atonski post

sreda        26. jun (13. jun) Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski post

četvrtak    27. jun (14. jun) Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski post

petak        28. jun (15.jun) Sv. Amos; +++SV. MUČENIK KNEZ LAZAR I SV. SRPSKI MUČENICI - VIDOVDAN post

subota      29. jun (16. jun) Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac post

nedelja     30. jun (17. jun) Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail post

JUL - NOVI  (STARI) KALENDAR

ponedeljak  1. jul (18. jun) Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul post

utorak        2. jul (19. jun) Sveti apostol Juda; prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski post

sreda         3. jul (20. jun) Sveti Sveštenomučenik Metodije; prepodobni Naum Ohridski post

četvrtak     4. jul (21. jun) Sveti mučenik Julijan Tarsijski; prepodobna Anastasija Srpska post

petak         5. jul (22.jun) Sveti Sveštenomučenik Jevsevije post

subota       6. jul (23.jun) Sveta mučenica Agripina; vladimirska ikona Majke Božje post

nedelja      7. jul (24. jun) +++ ROĐENjE SVETOG JOVANA PRETEČE - IVANjDAN post

ponedeljak 8. jul (25. jun) Sveta prepodobnomučenica Fevronija post

utorak       9. jul (26. jun) Prepodobni David Solunski post

sreda       10. jul (27. jun) Prepodobni Sampson Stranoprimac post

četvrtak    11. jul (28. jun) Prenos moštiju Sv. besrebrenika Kira i Jovana; Sv. muč. Dabrobosan. i Milešev. post

petak       12. jul (29. jun) +++ SVETI APOSTOLI PETAR I PAVLE - PETROVDAN post

subota      13. jul (30. jun) Sabor Svetih dvanaest apostola - Pavlovdan

nedelja     14. jul (1. jul) Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan

ponedeljak 15. jul (2. jul) Polaganje rize Presvete Bogorodice

utorak       16. jul (3. jul) Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije

sreda         17. jul (4. jul) Sveti Andrej Kritski; Sv. Sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački post

četvrtak     18. jul (5. jul) Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki

petak         19. jul (6. jul) Prepodobni Sisoje Veliki post

subota       20. jul (7.jul) Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja

nedelja      21. jul (8. jul) Sveti velikomučenik Prokopije

ponedeljak 22. jul (9. jul) Sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sv. muč. Glamočki i Kulenvakufski

utorak       23. jul (10. jul) Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prep. Antonije Pečerski

sreda         24. jul (11. jul) Sveta velikomučenica Efimija; blažena Olga post

četvrtak     25. jul (12. jul) Sv. muč. Proklo i Ilarije; ikona Presvete Bogorodice Trojeručice

petak        26. jul (13.jul) Sabor Svetog arhangela Gavrila post

subota       27. jul (14. jul) Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim

nedelja      28. jul (15. jul) Sveti mučenici Kirik i Julita; Sv. Vladimir Kijevski; Sv. muč. Veličko-gornjepolimski

ponedeljak 29. jul (16. jul) Sveštenomučenik Atinogen; Sveta mučenica Julija

utorak        30. jul (17. jul) Sveta velikomučenica Marina - Ognjena Marija

sreda         31. jul (18. jul) Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint post 

AVGUST - NOVI  (STARI) KALENDAR

četvrtak        1. avgust (19. jul) Prep. Makrina; Sveti Stefan, Despot srpski i Prepodobna Evgenija (Lazarević)

petak            2. avgust (20. jul) +++ SVETI PROROK ILIJA - ILINDAN; Sv. Ilija Gruzijski post

subota           3. avgust (21. jul) Sveti Prorok Jezekilj

nedelja          4. avgust (22. jul) Sveta Marija Magdalena - Blaga Marija

ponedeljak     5. avgust (23. jul) Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima

utorak           6. avgust (24. jul) Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski;  Sv.muč. Prebilovački i Donjohercegovački

sreda            7. avgust (25. jul) Uspenije Svete Ane post

četvrtak        8. avgust (26. jul) Prepodobnomučenica Paraskeva - Petka: Sveti Sava Treći, Arhiepiskop srpski

petak           9. avgust (27. jul) Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski post

subota        10. avgust (28. jul) Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen

nedelja        11. avgust (29. jul) Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima

ponedeljak   12. avgust (30. jul) Prepodobna mati Angelina srpska

utorak          13. avgust (31. jul) Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospoinske poklade)

sreda            14. avgust (1. avg) Iznošenje Časnog Krsta; Sv. mučenici Makaveji (Početak posta) post

četvrtak        15. avgust (2. avg) Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana post

petak            16. avgust (3. avg) Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust post

subota          17. avgust (4. avg) Svetih sedam mučenika u Efesu post

nedelja         18. avgust (5. avg) Sveti Sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja) post

ponedeljak    19. avgust (6. avg) +++ PREOBRAŽENjE GOSPODNjE post

utorak          20. avgust (7. avg) Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or post

sreda            21. avgust (8. avg) Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim i Jakov Tumanski post

četvrtak        22. avgust (9. avg) Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije post

petak            23. avgust (10. avg) Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije post

subota          24. avgust (11. avg) Sveti mučenik i arhiđakon Evplo; Prepodobni Nifont patrijarh carigradski post

nedelja         25. avgust (12. avg) Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima post

ponedeljak    26. avgust (13. avg) Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja) post

utorak           27. avgust (14. avg) Sveti Prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija) post

sreda            28. avgust (15. avg) +++ USPENIJE PRESVETE BOGORODICE - VELIKA GOSPOJINA post

četvrtak         29. avgust (16. avg) Nerukotvoreni Obraz Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo Banatski

petak            30. avgust (17. avg) Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron post

subota          31. avgust (18. avg) Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski

SEPTEMBAR - NOVI  (STARI) KALENDAR

nedelja          1. septembar (19. avg) Sveti mučenik Andrej Stratilat

ponedeljak     2. septembar (20. avg) Sveti Prorok Samuilo; Sveti Sveštenomučenik Filip Iraklijski

utorak           3. septembar (21. avg) Sv. apostol Tadej; Sv. mučenica Vasa sa decom; Sv. Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački

sreda            4. septembar (22. avg) Sveti mučenik Agatonik; Sveti Sveštenomučenik Gorazd Češki post

četvrtak        5. septembar (23. avg) Sveti Sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)

petak            6. septembar (24. avg) Sveti Sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira post

subota          7. septembar (25. avg) Prenos moštiju Sv. apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit

nedelja         8. septembar (26. avg) Sveti mučenici Adrijan i Natalija

ponedeljak    9. septembar (27. avg) Prepodobni Pimen Veliki

utorak         10. septembar (28. avg) Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski

sreda          11. septembar (29. avg) +++ USEKOVANjE GLAVE SVETOG JOVANA KRSTITELjA post

četvrtak      12. septembar (30. avg) Prenos moštiju Svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije

petak          13. septembar (31. avg) Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sv. mučenici Jasenovački post

subota        14. septembar (1. sep) Prepodobni Simeon Stolpnik - Crkvena Nova godina

nedelja        15. septembar (2. sep) Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik; Sabor srpskih svetitelja

ponedeljak   16. septembar (3. sep) Sveti Sveštmučenik Antim; Sveti Joanikije, Prvi Patrijarh Srpski

utorak         17. septembar (4. sep) Sveti Sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski; Prepodobni Stefan Tronoški

sreda          18. septembar (5. sep) Sveti Prorok Zaharije i pravedna Jelisaveta post

četvrtak      19. septembar (6. sep) Čudo Svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije

petak         20. septembar (7. sep) Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice) post

subota       21. septembar (8. sep) +++ ROĐENjE PRESVETE BOGORODICE - MALA GOSPOJINA

nedelja      22. septembar (9. sep) Sveti pravedni Joakim i Ana

ponedeljak 23. septembar (10. sep) Svete mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora

utorak        24. septembar (11. sep) Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German

sreda         25. septembar (12. sep) Sv. Sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice) post

četvrtak     26. septembar (13. sep) Sveti Sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)

petak         27. septembar (14. sep) +++ VOZDVIŽENjE ČASNOG KRSTA - KRSTOVDAN post

subota        28. septembar (15. sep) Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski

nedelja       29. septembar (16. sep) Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sv. velikomuč. Jefimija

ponedeljak  30. septembar (17. sep) Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija

OKTOBAR - NOVI  (STARI) KALENDAR

utorak          1. oktobar (18. sep) Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna

sreda           2. oktobar (19. sep) Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont post

četvrtak       3. oktobar (20. sep) Sveti velikomučenik Jevstatije

petak           4. oktobar (21. sep) Sveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja) post

subota         5. oktobar (22. sep) Sveti Sveštenomučenik Foka; Sveti Prorok Jona - Miholjske zadušnice

nedelja        6. oktobar (23.sep) Začeće Svetog Jovana Preteče i Krstitelja

ponedeljak   7. oktobar (24. sep) Sveta prvomučenica Tekla; Prep. Simon, Sv. Kralj Vladislav i Prep. David

utorak          8. oktobar (25. sep) Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki

sreda           9. oktobar (26. sep) Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov post

četvrtak      10. oktobar (27. sep) Sveti mučenik Kalistrat

petak          11. oktobar (28. sep) Prepodobni Hariton Ispovednik post

subota        12. oktobar (29. sep) Prepodobni Kirijak Otšelnik - Miholjdan

nedelja       13. oktobar (30. sep) Sveti Sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski

ponedeljak  14. oktobar (1. okt) Pokrov Presvete Bogorodice

utorak        15. oktobar (2.okt) Sveti Sveštenomučenik Kiprijan; Prepodobni Andrej; Sv. Pajsije (Janjevac), patrijarh Pećki

sreda         16. oktobar (3.okt) Sveti Sveštenomučenik Dionisije Areopagit post

četvrtak     17. oktobar (4. okt) Sveti Stefan i Prepodobna Jelena - Jelisaveta (Štiljanović)

petak         18. oktobar (5. okt) Sveta mučenica Haritina; Sv. Sveštenomučenik Dionisije post

subota        19. oktobar (6. okt) Sveti apostol Toma - Tomindan

nedelja       20. oktobar (7. okt) Sveti mučenici Sergije i Vakho - Srđevdan

ponedeljak  21. oktobar (8. okt) Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa

utorak        22. oktobar (9. okt) Sveti apostol Jakov; Cveti Stefan, Despot srpski (Slepi)

sreda          23. oktobar (10. okt) Sveti mučenici Evlampije i Evlampija post

četvrtak      24. oktobar (11. okt) Sveti apostol Filip, đakon; Sveti Teofan Načertani

petak          25. oktobar (12. okt) Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik post

subota         26. oktobar (13. okt) Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska

nedelja        27. oktobar (14. okt) +++ PREPODOBNA MATI PARASKEVA - SVETA PETKA

ponedeljak   28. oktobar (15. okt) Sveti Sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije

utorak         29. oktobar (16. okt) Sveti mučenik Longin Sotnik

sreda          30. oktobar (17. okt) Sveti Prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski post

četvrtak      31. oktobar (18. okt) Sveti apostol i jevanđelist Luka; +++ SVETI PETAR CETINjSKI

NOVEMBAR - NOVI  (STARI) KALENDAR

petak           1. novembar (19. okt) Sv. Prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski post

subota         2. novembar (20. okt) Sveti velikomučenik Artemijen - Mitrovske (zatvorene) zadušnice

nedelja        3. novembar (21. okt) Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik

ponedeljak   4. novembar (22. okt) Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski

utorak         5. novembar (23. okt) Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski

sreda          6. novembar (24. okt) Sveti mučenik Areta post

četvrtak      7. novembar (25. okt) Sveti mučenici Markijan i Martirije

petak          8. novembar (26. okt) +++ SVETI VELIKOMUČENIK DIMITRIJE - MITROVDAN post

subota        9. novembar (27. okt) Sveti mučenik Nestor

nedelja      10. novembar (28. okt) Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, Arhiepiskop srpski

ponedeljak 11. novembar (29. okt) Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnomučenica Anastasija Rimljanka

utorak        12. novembar (30. okt) Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik

sreda         13. novembar (31. okt) Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima post

četvrtak      14. novembar (1. nov) Sveti Kozma i Damjan - Vračevi

petak          15. novembar (2. nov) Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima post

subota         16. novembar (3. nov) Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic

nedelja        17. novembar (4. nov) Prepodobni Joanikije Veliki; Sveštenomučenik Nikandar

ponedeljak   18. novembar (5. nov) Prepodobnomučenik Galaktion i Epistima

utorak         19. novembar (6. nov) Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlam Hutinski

sreda           20. novembar (7. nov) Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar post

četvrtak 21. novembar (8. nov) +++ SABOR SVETOG ARHANGELA MIHAILA I OSTALIH NEBESKIH SILA BESTELESNIH - ARANĐELOVDAN

petak           22. novembar (9. nov) Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski post

subota         23. novembar (10. nov) Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima

nedelja        24. novembar (11. nov) Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski - Mratindan

ponedeljak   25. novembar (12. nov) Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski

utorak         26. novembar (13. nov) Sveti Jovan Zlatousti (Božićne poklade)

sreda          27. novembar (14. nov) Sveti apostol Filip (Početak posta) post

četvrtak      28. novembar (15. nov) Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv post

petak          29. novembar (16. nov) Sveti apostol i jevanđelist Matej post

subota        30. novembar (17. nov) Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Maksim, Patrijarh carigradski Sv. Sevastijan Džeksonski post

DECEMBAR - NOVI  (STARI) KALENDAR

nedelja         1. decembar (18. nov) Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok post

ponedeljak    2. decembar (19. nov) Sveti Prorok Avdija; Sv. muč. Varlaam; Prepodobni Joasaf post

utorak          3. decembar (20. nov) Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja) post

sreda           4. decembar (21. nov) +++ VAVEDENjE PRESVETE BOGORODICE post

četvrtak       5. decembar (22. nov) Sveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sv. Mučenica Kikilija post

petak           6. decembar (23. nov) Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar Nevski post

subota         7. decembar (24. nov) Sveta velikomučenica Ekaterina post

nedelja        8. decembar (25. nov) Sveti Sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja) post

ponedeljak   9. decembar (26. nov) Prepodobni Alimpije Stolpnik post

utorak       10. decembar (27. nov) Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski post

sreda         11. decembar (28. nov) Sv. Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo post

četvrtak     12. decembar (29. nov) Sveti mučenici Paramon i Filumen; Sv. Mardarije, Ep. Američko-Kanadski post

petak         13. decembar (30. nov) Sveti apostol Andrej Prvozvani post

subota        14. decembar (1. dec) Sveti Prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi post

nedelja       15. decembar (2. dec) Sveti Prorok Avakum; Sveti Car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički post

ponedeljak  16. decembar (3. dec) Sveti Prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi post

utorak        17. decembar (4. dec) Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin post

sreda         18. decembar (5. dec) Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski post

četvrtak     19. decembar (6. dec) +++ SVETI NIKOLA ČUDOTVORAC - NIKOLjDAN post

petak         20. decembar (7.dec) Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački post

subota       21. decembar (8.dec) Prepodobni Patapije; Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima post

nedelja       22. decembar (9.dec) Začeće Svete Ane (Detinjci) post

ponedeljak 23. decembar (10.dec) Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, Despot srpski post

utorak       24. decembar (11. dec) Prepodobni Danilo Stolpnik post

sreda        25. decembar (12. dec) Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop Trimitunski post

četvrtak    26. decembar (13. dec) Sv. Muč. Evstratije; Sv. Sveštenomuč. Gavrilo; Sv. Nikodim srpski post

petak        27. decembar (14. dec) Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima post

subota       28. decembar (15. dec) Sveti Sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle post

nedelja      29. decembar (16. dec) Sveti Prorok Agej; Sveta Teofanija carica (Materice) post

ponedeljak  30. decembar (17. dec) Sveti Prorok Danilo; Sveti prepodobnomuč. đakon Avakum i iguman Pajsije post

utorak        31. decembar (18. dec) Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi post




bonus video
ostavite komentar
Inicijalizacija u toku...
instagram
Artikal Instagram za ceo sajt